Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hideg vízi tippek - Balaton

- 2024. 12. 10. 17:40:11

Beköszöntött a tél, így december derekán összeszedtünk Nektek pár tippet, amiket megfontolva eredményesek lehettek hideg vízi horgászataitok során akár a Balatonon, vagy nagy kiterjedésű vizeinken is.

Ezt a blogbejegyzést múlt téli horgászataink ihlették, amikor is sikerült a magyar tengerből több termetes példányt kamera elé csalnunk a pár fokos vízből. Ráadásképp, az idei első 15+os példány megfogása a Balatonon csapattagunk, Bakos Asztrik nevéhez fűződik, aki január 1-jén fogott egy 16 kg feletti tövest, méghozzá dobós módszerrel! Nézzük tehát, mik az alapvető pillérei egy ilyen extrém horgászatnak.

Koncentrált etetés

A siker egyik titka véleményünk szerint az etetésben rejlik. Mi ezt a parttól 110 méterre elhelyezett bója segítségével tettük a lehető legpontosabbá. Bójánk mellé 5-10 méteres sávban szórtunk el felezett bojlit. Fél kiló ment a bal, illetve fél kiló a jobb oldalára, melyet négy bottal, közösen horgásztunk meg. Magasabb vízhőfok esetén sokkal nagyobb területet etetünk a Balatonon, illetve a mennyiség, és csaliméret is sokkal drasztikusabb. Számunkra ilyenkor a 20 mm-es bojlik bizonyultak megfelelő választásnak, szigorúan felezve, Szirupba áztatva.

Szerelék pontos bejuttatása

A koncentrált etetés mit sem ér a megfelelő helyre bejuttatott szerelék nélkül. Így, a fenti etetési stratégia mellett igyekeztünk a lehető legpontosabban, az etetésünk centrumába dobni. Napról napra lehetett érzékelni, ahogy szép lassan visszajártak erre a kis területre táplálkozni célhalaink. Amennyiben nem áll módunkban bóját elhelyezni, jó taktika lehet a PVA Bag alkalmazása, mellyel szinte ugyan ezt a mechanizmust érhetjük el, még tökéletesebbé téve a koncentrált horgászatot.

Megfelelő előke és csaliméret kiválasztása

A téli időszakban sokkal jobban tudunk értékelni minden egyes megfogott halat, még akkor is, ha az épp nem rekordlistás. Pontosan ezért célszerű a kisebb méretű csalik használata, hiszen ilyenkor nincs mit szelektálni, örülünk akár egy kisebb egyed megfogásának is. A 20 mm-es bojlik használata mellett egy lefinomított előke használata is ajánlott, kisebb méretű, akár 6-os horoggal. Jó megoldás lehet egy egész évben kiválóan működő sima csomómentes kötés, vagy Kombi-rig, de akár egy D-rig is, amivel minden előttünk lévő halat meg fogunk tudni fogni. Ha esetleg a D-rig megkötésétől idegenkedsz, ide kattintva mutatunk egy alternatívát.

Attraktívitás

Fontos, hogy a pár fokos vízben fokozzuk bojlink csalogató hatását, illetve megfelelően könnyítsük ki azt. Akár parafával is kikönnyíthetjük csalinkat, vagy használhatunk balanszírozott horogcsalit, melyet Sziruppal meglocsolva még attraktívabbá tehetünk. Az igazán komplex megoldást azonban 2025-ben piacra kerülő termékünk fogja nyújtani, mely 2 in 1 módon fog funkcionálni az ilyen esetekre.

Kosárba

Kitartás

Talán a legfontosabb tényező azonban, hogy legyen kellő kitartásunk, ne adjuk fel az első kudarcok után, mondván, nem lehet ilyenkor halat fogni. A befektetett munka mindig kifizetődik, nincs ez másként a pontyhorgászatban sem, elszántságunk eredménye garantáltan életre szóló élményt fog nyújtani!

Reméljük sikerült motivációt, és pár apró hasznos tippet adni, mely talán a sikerhez vezető út első lépcsőfoka lesz. Amíg vizeink be nem fagynak, irány a part!


Filmajánló: téli balatoni horgászatunkról film is készült, melyet ide kattintva tudtok megtekinteni.


Játék: ha részt veszel Hűségprogramunkban, a BALATON szót az info@pdcarpfishing.hu e-mail címre küldd el nekünk, és 1 pontot jóváírunk Neked! Ha még nem csatlakoztál Hűségprogramunkhoz, itt az idő, ide kattintva olvashatod el a részleteket.

Tartalomhoz tartozó címkék: Balaton PD - NATÚR