ECO Sinkers nehezék vs. ólom
Olcsó, dippelhető, környezetbarát. Ez csak néhány érv a sok közül, ami az ECO Sinkers mellett szól. Ebben a cikkben a hagyományos ólmokat hasonlítjuk össze a modern kor nehezékével.
Azok között a horgászok között tudhatom magamat, akik az ECO Sinkers magyarországi felbukkanásakor az elsők között használhatták ezeket a környezetbarát nehezékeket. Nem véletlen tehát, hogy webáruházunkban is a kezdetek óta forgalmazzuk, és versenyeink, illetve horgászataink alapkelléke. Az ECO D&M cég még 2015-ben kezdett el foglalkozni a mérgező ólom, súlyok problémájával. Elsődleges céljuk az volt, hogy egy olyan terméket hozzanak létre, amely minden horgász számára elérhető és megfizethető. Ezen kívül elhatározták, hogy a környezettudatosságot szemelőt tartva lecserélik a mérgező ólom súlyokat 100%-ban újrahasznosított anyagokból készülő beton nehezékekre.
Lássuk tehát saját tapasztalatainkat is figyelembe véve a Sinkerek előnyeit, a hagyományos ólmokhoz képest. Talán az egyik legfontosabb tényező a magyar ember számára az ára. Ha egy azonos súlyban lévő, hasonló formájú kereskedelmi forgalomban kapható ólmot, és egy ECO Sinkers nehezéket összehasonlítunk, az ECO a legjobb árfekvésű termékek között lesz. Például egy 150 grammos Grippa nehezék mindössze 790 Ft-os áron vásárolható meg webáruházunkban.
Számomra az áránál azonban sokkal fontosabb tényező, hogy környezetbarát. Tudom, most sokan nyúlnának a billentyűzethez, és tennék fel a kérdést, hogy mitől környezetbarát dolog bent hagyni egy vas-beton ötvözetet a vízben, miért jobb ez, mint az ólom? Számtalanszor megkaptam ezt a kérdést, így ezt most ki is fejtem. Cégünk filozófiájának fő részét képezi környezetünk védelme, és a természetes anyagok használata amennyire csak lehetséges, ezért forgalmazzuk ezeket a termékeket is. Az ólom a termőföldben és a vízben is egy erősen mérgező anyag, amely nem bomlik le következmények nélkül. A növények a vízből és a termőföldből történő tápanyag kiválasztás során ásványi méretű mérgező ólomrészecskéket is felszívnak, melyek bent maradnak a feldolgozott növényben. Ahogy a tápláléklánc folytatódik, úgy az ólomrészecskék is elindulnak a növényekbe, majd az állatok testébe. Sokan gondolhatják, hogy néhány darab ólom elvesztése a helyi horgásztavon még nem befolyásolja a környezetet, ugyanakkor ne legyünk önzőek és tartsuk szem előtt, hogy nem csak mi horgászunk az adott vízterületen. Ennek a gondolkodásmódnak eredményeképp egyre több vízen tiltják be az ólom használatát. Az ECO Sinkers súlyok környezetvédelmi tanúsítvánnyal rendelkeznek, nem toxikusak, teljes mértékben megfelelnek minden követelménynek. Ráadásul mágnesezhetőek, így a horgászat végén egy arra alkalmas mágnessel összegyűjthetjük az elhagyott súlyokat a bójánk körül, ettől lesz maximálisan környezet- és pénztárcabarát megoldás.
Adott tehát egy olcsó és környezetbarát súly, aminek a horgászati szempontból hasznos előnyeiről még nem esett szó. Kifejezetten a Grippa sinkerekről szeretnék írni, ugyanis ez a legnépszerűbb kialakítás a pontyhorgászok körében. Az ECO Grippa nehezéke egyedi, levédetett formával rendelkezik, karmaival tökéletesen megáll a törésoldalakban. A szerelék lerakáskor nem gubancolódik vele, illetve az ólomnál nagyobb felülete, és kisebb fajsúlya miatt nem süllyed bele az iszapba, így nem húzza bele abba az előkénket. Ezáltal rövidebb előkét is használhatunk egy iszapos pályán, mint azt tennénk egy ólomnál. Ha már iszap, és aljzat…Minden nehezék rendelkezik egy bizonyos folyadékfelvevő képességgel, ezáltal dippelhető is, ráadásul az aljzat színét is képes felvenni. Ez egy nagyon hasznos tulajdonsága tapasztalataim szerint, ugyanis a legkisebb gyanakvást sem keltjük fel így a pontyokban, illetve az ólom színén sem kell gondolkodnunk, hogy milyet vásároljunk. Olvasóink közül biztosan sokan látták már, akár nagy balatoni versenyeken, hogy tóvízben áztatják a Sinkereket a csapatok. Ennek oka, hogy a legapróbb oda nem illő porszem se kerüljön le a fenékre, illetve ekkor nyerik el tényleges súlyukat, mely a gyártó által fel van tüntetve.
Jobb halfogási arány, kevesebb leakadt hal. Ha biztosra szeretnénk menni, behúzós horgászat esetén célszerű elhagyós szerelékkel elhagynunk a súlyt, így lesz a lehető legbiztosabb a fárasztás. Viszont, ha valamilyen okból kifolyólag mégsem hagyná el halunk, vagy a klipsz megfelelően a nehezéket, abban az esetben is nagyobb eséllyel tudunk sikeres fárasztást végrehajtani. Ez a fajsúlybeli különbségnek köszönhető. Az ólom nagyobb fajsúllyal rendelkezik, így lefelé húz fárasztás közben is a vízben. Ezzel szemben az ECO Sinkers, mint egy hulló falevél, nagyobb felületének és kisebb fajsúlyának köszönhetően sokkal kisebb terhelést hajt végre, ami által a horog kisebb eséllyel fogja a hal száját széttépni, így több kapást tudunk halra váltani.
Ha az eddig elhangzottak nem lennének elég meggyőzőek, egy újabb problémára is megoldást nyújtanak az ECO Sinkers nehezékek, ez pedig az akadós terepeken való horgászat, ahol a szerelék lerakása után közvetlen zsinórt törünk, vagy tökleveles pályán horgászunk. Ilyen esetben indokolt egy 300 g-os súly, hogy azt ne rántsuk fel a zsinórtörő kampónkra, vagy bele a tökszárba. Az ECO kínálatában ez is megtalálható. Extrém nagy távolságra való behúzásra pedig kaphatóak akár 400 g-os méretben is ezek a nehezékek, melyet előszeretettel használnak például legnagyobb vizeinken, a Balatonon és a Tisza-tavon, amikor bizony számít a súly, hogy a megfelelő helyen maradjon szerelékünk egy akár 700-800 méteres behúzás esetén is. Mi sem jobb példa erre, a tavalyi Nemzeti Balatoni Bojlis Horgászversenyen a Carpio.hu ECO csapata közel 800 méteres távolságról fogott egy különdíjas, 25 kg feletti pontyot. A srácok Natúr bojlinkkal horgásztak, a biztos akadásért pedig egy Eco Sinkers Grippa volt felelős.
Bízom benne, hogy új és hasznos információkkal tudtam szolgálni. A legnépszerűbb ECO Sinkers termékeket megtaláljátok webáruházunkban. Ha bármilyen kérdés felmerülne a nehezékekkel, vagy azok méretének helyes kiválasztásával kapcsolatban, keressetek bátran, vagy tegyétek fel kérdéseiteket ide kattintva!
Üdvözlettel: Péteri Dániel